התחדשות עירונית תל אביב

התחדשות עירונית תל אביב: הדור הבא

הביקוש האדיר לדירות בתל אביב הביא את מגמת ההתחדשות העירונית לשיאים חדשים עם כמות חסרת תקדים של מאות פרוייקטים שנבנים בימים אלה בעיר הן מסוג פינוי בינוי תל אביב והן מסוג תמ"א 38 תל אביב

לפי כל המדדים – תל אביב היא ללא ספק העיר המבוקשת ביותר בישראל. רבים ורבות, בכל הגילים אגב, רוצים לגור בכרך התוסס של ישראל, בעיר שצועדת בראש רשימת הערים המצטיינות בתחום החינוך, שמציעה אפשרויות תעסוקה מגוונות בתחומים שונים וכמובן, שפע אפשרויות תרבות, קולינריה ובילוי לכל המשפחה.

אלה הן מקצת הסיבות לביקוש הרב לדיור בתל אביב. אך דירה בתל אביב היא בדרך כלל עסק יקר מאוד. אם החלום שלכם הוא דירה בתל אביב – ייתכן שבזכות פרויקט התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 תל אביב או פינוי בינוי תל אביב תסללו את הדרך לבית משלכם בעיר הגדולה. אם אתם כבר בעלי דירות בעיר – פרויקטים של התחדשות עירונית תל אביב עשויים להעלות משמעותית את ערך הדירה שלכם בעיר שכבר שנים חווה רמת ביקוש לדיור מהגבוהות בארץ.

התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא כמעט הדרך היחידה כיום להדביק את הפער בין הביקוש הרב לדירות לבין ההיצע מועט, בעיקר לאור העובדה שבתל אביב יש מעט מאוד קרקעות פנויות לבנייה חדשה. כתוצאה מכך, בשנים האחרונות מתנהלים בתל אביב מאות תהליכי התחדשות עירונית במקביל בכל חלקי העיר ממרכז העיר דרך צפון העיר ועד השכונות הדרומיות ויפו. כמות נכבדת זו הופכת את תל אביב לשיאנית התחלות הבנייה של ישראל בעת האחרונה. מגמה זו הולכת ומתרחבת והיא זוכה לתמיכה של עיריית תל אביב שמאשרת מדי שנה עשרות פרויקטים חדשים שעתידים להגדיל את אוכלוסיית העיר העברית הראשונה בישראל באופן משמעותית עם עשרות אלפי יחידות דיור חדשות. כל אלה, בצד חיזוק ושיפור המבנים והתשתיות באלפי בניינים ועשרות שכונות קיימות, חלקן בשכונות ותיקות שזקוקות באופן מיידי לשיפור המבנים, התשתיות והסביבה.

תמ"א תל אביב או פינוי בינוי תל אביב?

כאשר הולכים או נוסעים בתל אביב בשנים האחרונות ובשנה האחרונה בפרט, נראה כי בכל קרן רחוב בונים, מנופים מתנשאים אל על מכל עבר ועל הקרקע עולים בניינים חדשים חדשות לבקרים. העיר ללא ספק עוברת תהליך התחדשות מואץ שמתחייב מעצם היותה עיר ותיקה, בת 113, שבנייניה צמאים לחידוש ורענון ותושביה זקוקים למגורים בבניינים מוגנים. עבור תושבי השכונות הוותיקות של תל אביב, התחדשות עירונית באמצעות פרויקטים של פינוי בינוי תל אביב, תמ"א תל אביב ודומיהם היא הדרך האידיאלית: דרך טובה, נוחה ובטוחה להבטיח מגורים בדירה.

טובה – הדירה תהיה מרווחת יותר כי במסגרת הפרויקטים מוסיפים חדר ו/או מרפסת לדירה הקיימת וכך גם יעלה ערכה.

נוחה – בזכות חניה תת קרקעית ומעלית שמתווספות לבניין ואמצעים נוספים.

בטוחה – מעל הכל, הממד החשוב ביותר, בטיחות הדירה עצמה והבניין כולו באמצעות חיזוק מבני (בפרויקטים של תמ"א תל אביב) או הריסה ובנייה מחדש (בפרויקטים של פינוי בינוי תל אביב), חידוש תשתיות ותוספת אמצעי מיגון הכרחיים על פי חוק.

התחדשות עירונית תמ"א 38 תל אביב: תכנית הרובעים

עיריית תל אביב והעומדים בראשה מצהירים בכל הזדמנות שהם מחזיקים במדיניות סדורה שנוסחה במשך שנים רבות על ידי מיטב המומחים במטרה להסדיר את תחום ההתחדשות העירונית בתל אביב שתחזק את המבנים הקיימים, בייחוד בשכונות הישנות והוותיקות של העיר. לשם כך, עמלו מהנדסי העיר בשיתוף גורמי מקצוע מתחומים שונים על תוכנית הרובעים של תל אביב שמקיפה את כל השכונות בעיר, כשישים במספר, מצפון ועד דרום, כולל יפו כמובן, שהיא חלק בלתי נפרד מהעיר. 

לכל רובע נקבעו תנאים וזכויות לבנייה והתחדשות בדגש על פרויקטים של פינוי בינוי תל אביב ו-תמ"א 38 תל אביב.

כאשר יזמים וחברות מעוניינים להגיש בקשה להיתר חלה עליהם החובה לעיין בתכנית זו ואף ללמוד אותה לעומק כדי להגיש בקשה שיש לה סיכוי טוב לקבל אישור. 

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית תל אביב אישרה את תכנית המדיניות להתחדשות עירונית בשלהי 2019 ומאז היא מעדכנת את התכנית מעת לעת בהתאם לצרכי העיר, שמירה על זכויות התושבים וכן בהתאם לתקנות המדינה שמשפיעות על התחום כמו למשל החלטות שהתקבלו בשנה האחרונה בנוגע לתקנות חדשות של פינוי בינוי שמחייבות את היזמים בשקיפות רבה יותר מול הדיירים.

על ניסוח התכנית והוראות הביצוע שלה אחראית מנהלת התחדשות עירונית תל אביב שבאחריותה גם החברה העירונית עזרה וביצרון שמקדמת פרויקטים של פינוי בינוי תל אביב ותמ"א 38 תל אביב ואף מעניקה ליווי לתושבי העיר שזקוקים למידע או סיוע לקראת פרויקט כזה בבניין שבו הם מתגוררים. 

עיריית תל אביב לא רק אחראית על מתן ההיתרים לבנייה אלא גם מעורבת באופן פעיל באישור, קידום וביצוע של תהליכי התחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי תל אביב ותמ"א 38 תל אביב בין השאר כדי לקחת אחריות ולהקפיד על רמה אחידה של מראה ואיכות בנייה, לדאוג לפיתוח הסביבתי באיזור המתחדש, למוסדות חינוך וכל הדרוש לפיתוח האורבני.

התחדשות עירונית תל אביב: תמ"א תל אביב מצפון ועד דרום

לפי התנאים של עיריית תל אביב בכל שכונות העיר נקבעו תנאי סף להיתכנות התחדשות עירונית ובראשם דירות בשטח מינימלי של 60 מ"ר. יזם שמעוניין בתכנית פינוי בינוי תל אביב או תמ"א 38 תל אביב צריך להתחייב בצד חיזוק המבנה או הריסה והקמה מחדש של המבנה גם על תוספת של חדר בגודל מינימלי של 12 מ"ר. אלה כאמור תנאי הסף ואליהם מתווספים תנאים ספציפיים לצד הטבות והקלות בשכונות מסוימות, בעיקר בדרום העיר במבנים ישנים ובאיזורים מוזנחים במיוחד.

בהתאמה, בעלי דירות בתל אביב שהבניין שלהם עובר תהליך התחדשות עירונית תל אביב הן בשיטת בנייה והריסה מחדש (פינוי בינוי) והן בשיטת חידוש וחיזוק (תמ"א 38) נהנים מעלייה של עשרות אלפי שקלים ויותר בערך הנכס שברשותם. לדוגמה, דירה בצפון תל אביב, שכונה בה העלות הממוצעת למ"ר היא 60 אלף שקלים ומקבלים ממ"ד / מרפסת (או שניהם), חניה ומעלית, מעלים את ערך הנכס שלהם במאות אלפי שקלים.  

שרביב: בונה ערים ושכונות ברמה הגבוהה ביותר   

שרביב היא חברת בנייה ותיקה שהוקמה בשנות החמישים על ידי יוסף קליש שחזונו היה ליישב את הארץ ולבנות בה ערים ושכונות שישרתו את התושבים ויעניקו להם חיים איכותיים ככל האפשר. גם בת"א חברת שרביב הצטיינה כאשר הקימה את "צהלה הייטס", אחד הפרוייקטים המדוברים ביותר בתל אביב שהדירות בו נחטפו בזו אחר זו. "צהלה הייטס", הוא מתחם אקסקלוסיבי בשכונת המשתלה שכולל קומפלקס מפואר הכולל 9 בניינים הבנויים סביב פארק פנימי פרטי. הפרויקט שנמצא בפאתי צהלה כולל גם קאנטרי קלאב אקסקלוסיבי.

בשנים האחרונות שרביב מעורבת בפרוייקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ ומובילה את הקמת אחד הפרויקטים המדוברים בתל אביב: הבית באחד העם 108, בניין בוטיק בלב הפועם של העיר, שתוכנן על ידי בר אוריין אדריכלים, אחד המשרדים המובילים בארץ בתחום ההתחדשות העירונית ומתמחה בפרויקטים של פינוי בינוי תל אביב ו-תמ"א תל אביב. כל הדירות בבניין היוקרה נמכרו והוא נמצא כרגע לאחר שלב ההריסה בתהליך הבנייה שבסופו יעלה על הקרקע בניין חדשני בעיצוב יוקרתי בטכניקות בנייה מתקדמות ביותר. הבניין יכלול בנוסף לדירות המגורים גם חדר כושר, לובי מפואר וגן מרהיב שיעמוד לרשות 17 הדירות בבניין. 

ערים בהתחדשות עירונית

מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה או ייעוץ. השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם.

אנחנו משתמשים בעוגיות

אנו משתמשים בקובצי Cookie כדי לייעל את פונקציונליות האתר ולשפר את החוויה שלך.