התחדשות עירונית חיפה

העיר חיפה נמצאת במגמת תנופה בתחום ההתחדשות העירונית עם פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 שזוכים לקידום הרשות העירונית. בזכות פרויקטים אלה חיפה עתידה לשפר את התשתיות בשכונות העיר המתיישנות, ערכי הנכסים צפויים להאמיר וכך גם מגמת צמיחה בתחום ההגירה החיובית לעיר. גם משקיעים פוטנציאליים שעוקבים אחרי המגמות בשוק הנדל"ן בישראל כבר זיהו את המגמה ומשקיעים בנדל"ן בחיפה.

חיפה היא בירת הצפון אבל רק בשנים האחרונות מתחילה התעוררות בתחום ההתחדשות העירונית של העיר הצפופה. בפניהם של מהנדסי העיר, בכירי הרשות, יזמים וקבלנים עומדים אתגרים משמעותיים בפיתוח העיר ובשמירה על מעמדה ובראשם העובדה שלחיפה מעט מאוד עתודות קרקע לבנייה, בעיקר בשולי העיר בחלקה הדרום-מערבי. מיעוט עתודות הקרקע מביא לכדי הבנה שהאפשרות הטובה ביותר להוסיף יחידות דיור בשכונות הוותיקות בעיר היא באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית חיפה כמו תמ"א 38 חיפה ופינוי בינוי חיפה.

התחדשות עירונית

התחדשות עירונית חיפה – הדור הבא

על פי חוות הדעת של המומחים מכל התחומים שבחנו את הנושא, פרויקטים של התחדשות עירונית הם הפתרון הטוב ביותר עבור תושבים שרוצים לגור במרכז העיר וליהנות מהיתרונות של השכונות הוותיקות וביניהם שירותי תחבורה, בריאות וחינוך לכל הגילאים בצד מגורים ברמת חיים גבוהה במחיר אפשרי ומשתלם. בעלי דירות שרוצים לחזק את המבנים הישנים בשכונות אלה, להוסיף נדבך של ביטחון פיזי לדירות, לפתח את השכונות ולשפר את פניהן ואת השירותים בהן מבינים שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת, כמו גם המשתלמת ביותר מבחינה כלכלית, היא באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית.

תושבים אלה הם לא היחידים שרוצים ליהנות מהתחדשות עירונית בחיפה. לפרויקטים של התחדשות עירונית בחיפה כמו פינוי בינוי בחיפה, תמ"א 38 חיפה ואחרים, יש גם פוטנציאל נרחב בקרב משקיעים ובקרב תושבי איזור המרכז שנוהרים לצפון לאור מחירי הדיור המאמירים בתל אביב וסביבותיה. זוגות צעירים ומשפחות עושים צעד משמעותי בחייהם ועוברים לגור באיזור שמאפשר להם תנאי מחייה טובים במחירים שמאפשרים להם קנייה של נכס בבעלותם, בעיר שמראה סימני התעוררות לצד השקעה רבה מבחינת הצעירים בעיר. אחרי שנים של הזנחה, באחרונה ניכרת השקעה גוברת בכל מה שקשור לצעירי העיר, הן בפיתוח איזורי בילוי ותחום הקולינריה בעיר התחתית ובנמל והן בהיבט של שכונות מגורים המותאמות לצעירים ולמשפחות צעירות.

מאחדים כוחות למטרת התחדשות עירונית בחיפה

מאחר וכאמור לעיר יש מעט מאוד עתודות קרקע לבנייה, פרויקטים של התחדשות עירונית מאפשרים להוסיף דירות חדשות ולהגדיל את כמות התושבים.
גם עבור התושבים הוותיקים שגרים בשכונות שנבנו משנות החמישים ועד שנות השבעים, מדובר בשיפור משמעותי באיכות החיים. בראש ובראשונה בחיזוק המבנים הקיימים או בהריסת המבנים הישנים ובנייה של מבנים חדשים, חזקים ובטוחים. בנוסף, המבנים המחוזקים או החדשים יתרמו להעלאה משמעותית ברמת החיים של התושבים בשכונות הוותיקות. לא רק שהנכסים שבבעלותם יעלו את ערכם אלא גם שהחיים שלהם ישתפרו מכל בחינה: הדירות תהיינה מחוזקות או חדשות, שטחן יהיה גדול יותר כך שהדירות תהיינה מרווחות יותר, לחלקן תהיה מרפסת, כולן ייהנו מממ"ד שלא רק יוסיף עוד חדר לדירה אלא גם ביטחון שהוא הכרח במדינתנו.

ולא רק הדירות תגדלנה אלא גם שטחי הציבור והריאות הירוקות, שיפור פני העיר והסביבה והגעה של אוכלוסיה חדשה לשכונות הוותיקות שתרענן אותן ותצעיר אותן.

אבל כדי שכל זה יקרה וכדי שתוכניות המגירה של כל הגורמים יקרמו עור וגידים ועל הקרקע יעלו הדחפורים שעתידים לייצר את תנופת הבנייה וההתחדשות העירונית הרצויה, בחיפה משלבים כוחות מספר גורמים ובראשן – עיריית חיפה. העירייה גיבשה תוכניות אב סדורות בנושא חידוש השכונות הוותיקות והיא פועלת נמרצות על מנת להביא לאישורן ולהוצאתן בפועל.
הפרויקטים המוצגים הן על ידי העירייה והן על ידי היזמים כבעלי חשיבות עירונית וחברתית כאחד, מאפשרים את הרחבת אפשרויות הדיור בעיר ברמה של תוספת של עשרות אלפי יחידות דיור חדשות בעיר וחיזוקן של עשרות אלפים נוספות.

התחדשות עירונית חיפה: מרכז העיר לצד שכונות החוף

פרויקטים של פינוי בינוי בחיפה ותמ"א 38 ניתן למצוא בכל חלקי העיר. הן בשכונות מגורים ותיקות, לאורך חופי הים והן בתוך העיר. פרוייקטים של התחדשות עירונית, בבנייה גבוהה ונמוכה כאחד, שמים דגש על אותם עקרונות תוך חשיבה מתמדת על המרחבים הקהילתיים בתוך השכונות, אמצעי תחבורה מתקדמים ועקרונות קיימות.

ממש באחרונה (ספטמבר 2022) הנפיקה עיריית חיפה היתר בנייה לביצוע תכנית עיבוי במתחם רחובות בקריית שפרינצק אשר כולל הריסה של 11 מבני רכבת עם דירות קטנות ברחובות סעדיה גאון, בר רב האי דוד, בודנהיימר ומרסיי, חיזוק והרחבת הדירות הישנות והגבהת הבניינים כדי להוסיף עוד כ-300 דירות 3-4 חדרים בסך הכל, מעליות, ממ"דים ומקומות חניה לצד שטחי ציבור, גני ילדים ועוד. היתר זה מצטרף להיתר התחדשות עירונית נוסף שאישרה העירייה כעת לעיבוי וחיזוק מתחם של עשרה מבני מגורים ברחוב מח"ל בעיר. גם פרויקט זה כולל חיזוק המבנים, החלפת תשתיות, הוספת מעליות ושיפוץ כולל לצד הרחבת הדירות הקטנות ותוספת ממ"דים ומרפסות לדירות הישנות.

השכונות בחיפה בהן נמצאים בעיקר פרויקטים של פינוי בינוי בחיפה הן השכונות הוותיקות כמו שער עלייה, שפרינצק ונווה שאנן. חלק מהפרויקטים כבר יצאו לדרך וחלק נוסף נמצא בשלבי תכנון, היתרים וכדומה. מדובר בשכונות שנבנו בשנות השבעים ועם השנים נוצר הצורך לחדש את התשתיות בהן לצד הרחבתן לטובת התרחבות האוכלוסייה המתגוררת בהן או מגיעה אליהן.

פינוי בינוי חיפה VS תמ"א 38 חיפה

אך ההתחדשות העירונית איננה עוצרת במרכז העיר אלא מגיעה גם לריביירה החיפאית ופרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי חיפה מתקיימים גם בשכונות הסמוכות לחוף הים היפהפה של חיפה וביניהן קריית חיים, קריית אליהו, קריית אליעזר, עין הים, בת גלים ונווה דוד.
לבתים שנבנים בסמוך לחוף הים יש פוטנציאל כלכלי גבוה מאוד ובעולם בתים הדומים לבתי העיר התחתית נחשבים ליקרים ביותר.
אולם בחיפה קורה בדיוק ההפך: מאחר והבנייה בשכונות אלה היא ישנה, נמוכה ועם תשתיות שלא תוחזקו שנים רבות ועל כן הן בסכנת קריסה, הבתים איבדו מערכם עם השנים והדיור בשכונות העיר התחתית הוא זול במיוחד.

בנוסף, השיכונים הישנים נבנו בתקופה בה לא היה נהוג לבנות בניינים עם מיגון מכל סוג שהוא ולכן מעמידים את התושבים בפני סכנה. התחדשות עירונית חיפה היא הפתרון האידיאלי לשפר את איכות חייהם של תושבי שכונות אלה באמצעות תשתיות מחודשות, שיפור ויזואלי של האיזור והסביבה וכמובן שיפור הדיור בבניינים ובדירות עצמן כנהוג בפרויקטים של תמ"א 38 חיפה ופינוי בינוי חיפה (תוספת שטח לדירות, מעליות, ממ"דים וכדומה).

שרביב היא חיפה וחיפה היא שרביב

שרביב נוסדה בחיפה לפני 66 שנה על ידי יוסף קליש, ניצול שואה שעלה לישראל בגיל 17 וייסד בעיר חברת יזמות נדל"ן ובנייה שהקימה שכונות מגורים במדינה הצעירה דאז. הוא חלם להפריח את השממה ולקחת חלק בבניית המדינה והוא בעצמו התגורר כל חייו בחיפה. במהלך השנים שרביב הפכה לשם נרדף לחיפה בכלל ולבנייה בחיפה בפרט בזכות העובדה שהקימה אלפי יחידות דיור בשכונות חיפה וביניהן מגדלי שרביב (פרויקט הדגל של חיפה עם 180 יחידות דיור במגדלי פאר הבנויים סביב פארק), רמת אלון (270 יחידות ב-45 מבנים מדורגים על רכס הכרמל), גבעת אורנים (50 יחידות בלב חורשה טבעית), הנטקה (212 יחידות דיור ב-14 בניינים בתפר בין שכונת נווה שאנן לכרמל השוקק).

שרביב היא חברת בנייה ותיקה שבנוסף לבניית שכונות מגורים באיכות גבוהה מתמחה בפרויקטים מורכבים ובפיתוח תשתיות ובימים אלה היא מובילה מהלכים ונמצאת בתהליכי פיתוח מתקדמים של פרויקטים של התחדשות עירונית, הן מסוג פינוי בינוי והן מסוג תמ"א 38. מומחים בענף הבנייה מעריכים את תרומתה הרבה של חברת שרביב להפרחת השממה החיפאית בפרט והארצית בכלל הן מבחינת פיתוח שכונות מגורים והן מבחינת התרומה לאיכות החיים בעיר.

לסיכום, כבר שנים מדברים על חיפה כעיר בעלת פוטנציאל אדיר ומומחי נדל"ן מסבירים שרק פרויקטים של התחדשות עירונית חיפה בשיטת פינוי בינוי בחיפה ותמ"א 38 חיפה יגרמו לתנופת פיתוח והתחדשות עירונית שישפיעו לטובה על העיר השלישית בגודלה בישראל ועתידים להחזיר לעיר את הזוהר שלה. מאות אלפי תושבי חיפה עתידים ליהנות בעשור הקרוב מפירות פיתוח העיר שיתרמו למיצוי הפוטנציאל הגלום בעיר החוף הגדולה שיש לה גם איזורים הרריים מוריקים. כתוצאה מכל אלה ובזכות פרויקטים של פינוי בינוי חיפה ותמ"א 38 חיפה, ערך הנכסים בעיר צפוי לעלות ובהתאם לכך, ההגירה החיובית לעיר.

ערים בהתחדשות עירונית

מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה או ייעוץ. השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם.

אנחנו משתמשים בעוגיות

אנו משתמשים בקובצי Cookie כדי לייעל את פונקציונליות האתר ולשפר את החוויה שלך.